
Alytaus mieste formuojasi naujas studijų ir mokslo objektas – kolegijų pertvarką įveikusiame ir Kauno kolegijos Alytaus fakultetu tapusiame aukštojo mokslo padalinyje jau kitais metais duris atvers pažangus studijų ir mokslinių taikomųjų tyrimų centras, orientuotas į maisto ir sveikos gyvensenos tyrimus.
Šiame projekte suplanuoti veiksmai yra sutelkti į studijų kokybės gerinimą, mokslo taikomosios ir eksperimentinės plėtros regione plėtojimą. Studentų gatvėje esančiame Kauno kolegijos fakultete pradėti ne tik laboratorijų komplekso įrengimo darbai, netrukus teritorijoje bus statoma moderni, mokslo tyrimams skirta žaliųjų inovacijų erdvė – jos plotas sieks 800 kvadratinių metrų. Ši erdvė taps ne tik mokslo tyrimų centru, bet ir svarbiu regiono vystymosi varikliu, padedančiu diegti naujas technologijas ir inovacijas, kurios turės ilgalaikį teigiamą poveikį visam regionui.
Naujajame studijų ir mokslinių taikomųjų tyrimų centre bus vykdomi tarpkryptiniai taikomieji tyrimai, apimantys visuomenės sveikatos, inžinerijos, vadybos, informacinės technologijų sritis ir kitus mokslo tyrimus ir projektus. Tvarių produktų kūrimo ir tobulinimo srityje ateityje bus atliekami mokslo tyrimai, skirti kurti ir plėtoti naujoms augalų veislėms, optimizuoti augalinio maisto auginimo technologinį procesą. Taip pat numatyti automatizuotų ir robotizuotų sistemų panaudojimo tyrimai, pilotiniai robotizacijos projektai maisto technologijų sektoriuje.
Sveikos mitybos formavimo srityje planuojama vykdyti maisto produktų fizikinių ir cheminių savybių tyrimus; cheminės ir mikrobiologinės maisto saugos taršos, kokybės kontrolės, kvapo ir skonio mikroorganizmų analizę. Taip pat galimi tyrimai, susiję su skirtingų maistinių medžiagų įtaka žmogaus organizmui; fitoterapija ir kitais sveikatinimo tyrimais; ketinamos vykdyti specialios dietetikos programos.
Rangos darbų pradžią žymėjo liepos 4 dieną vykusi simbolinė kapsulės įkasimo ceremonija, kurioje dalyvavo Kauno kolegijos, Alytaus miesto savivaldybės ir statybų įmonės UAB „Baltijos plienas“ atstovai.
Investicija – mokslo ir studijų regione stiprinimui
Kapsulėje viduje – laiškas ateities kartoms, kuriame išsaugotas šiandienos tikėjimas mokslu, pažanga ir žmogaus atsakomybe kurti tvaresnį rytojų. Laiške perduodama žinia apie prasmingą Kauno kolegijos Alytaus fakulteto bendruomenės žingsnį – mokslinių taikomųjų tyrimų centro steigimą, siekiant skatinti inovacijas sveikos gyvensenos ir maisto technologijų srityse. Tai simbolinis tiltas tarp kartų, primenantis, kad šiandienos pasirinkimai kuria rytojaus pasaulį.
Kauno kolegijos direktorius dr. Andrius Brusokas atskleidžia, kad siekiant stiprinti naująsias maisto technologijas bei įkurti naujas maisto technologijų laboratorijas ir žaliąją inovacijų erdvę Alytaus regione, Kauno kolegija įpusėjo vykdyti tiek finansine, tiek veiklų apimtimi didžiausią iki šiol projektą – „Kauno ir Alytaus kolegijų veiklos pertvarka, sukuriant mokslinių taikomųjų tyrimų centrą maisto ir sveikos gyvensenos srityje (Foodtech and Health Innovation Hub)“. Projekto vertė siekia daugiau nei 5 mln. eurų.
Pasak Kauno kolegijos direktoriaus, projektui skirtos lėšos leidžia kompleksiškai prisidėti prie mokslinių taikomųjų tyrimų vystymo, studijų programų konsolidavimo ir kitų sprendimų, kurie svarbūs sprendžiant ne tik kolegijos, bet ir bendras švietimo sistemos problemas, o būsima mokslo infrastruktūra leis geriau atliepti verslo poreikį vykdant mokslo taikomuosius tyrimus. Jis pažymi, jog siekiama, kad aukštosios mokyklos liktų ir regionuose, taip užtikrinant studijų prieinamumą bei regionams paklausių specialistų rengimą.
Istoriniu įvykiu statybos darbų pradžią pavadinęs dr. A. Brusokas pabrėžia, kad Kauno kolegija pasirinko strateginį kelią su perspektyva – stiprinti aukštąjį mokslą regionuose: „Kaip mokytis neįmanoma be vadovėlio, taip neįmanoma atlikti tyrimų be laboratorijų. Alytuje atsiras unikalus centras, kuris mums leis būti nepriklausomais nuo kitų aukštųjų mokyklų. Rengiant projektą prisidėjo Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, „Investuok Lietuvoje“, konsultantai. Labai svarbus Alytaus miesto savivaldybės palaikymas, jaučiame bendrą tikslą ir darbą, kuriant Lietuvos ateitį.“
Direktoriaus pavaduotoja mokslo ir organizacijos plėtrai, šio projekto vadovė dr. Inga Stravinskienė atskleidžia, kad šis projektas yra itin svarbi investicija, sudarant tinkamas ir pakankamas sąlygas studijų ir taikomųjų mokslų vystymui Alytuje bei atliepiant būtent šio regiono poreikius.
Anot jos, kadaise mokslinių taikomųjų tyrimų centro Alytuje sumanymas kilo bendradarbiaujant su investicijų plėtros agentūra „Investuok Lietuvoje“. Šiandien į realius veiksmus besitransformuojantis projektas tarp kitų siekinių sudarys sąlygas stiprėti tyrėjų mokslinės veiklos potencialui Pietų Lietuvos regione, ženkliai prisidedant prie investicijų pritraukimo, kompetencijų ugdymo, taikomųjų mokslinių tyrimų vystymo su socialiniais partneriais.
„Naujajame centre bus vykdomi ne tik maisto technologijų taikomieji moksliniai tyrimai, bet ir kitų mokslo sričių taikomieji moksliniai tyrimai ir eksperimentinė plėtra, kurie maisto kūrimo vertės grandinėje vaidina reikšmingą vaidmenį. Taikomieji moksliniai tyrimai apims nuoseklią ir integralią sprendimų grandinę: maistinių žaliavų auginimą, maisto gamybą, maisto pakavimą, saugumą ir analizę, automatizavimą, skaitmenizavimą, aplinką ir energiją, sandėliavimą, įskaitant robotizuotą maisto rūšiavimą bei atliekų valdymo sprendimus“, – dalinasi dr. I. Stravinskienė.
Kauno kolegijos Projektų skyriaus vadovė Lina Kuraitienė antrina – šis projektas yra unikalus tiek veiklų įvairove, tiek finansavimo apimtimi. Jau nuo projekto paraiškos rengimo etapo buvo telkiamos akademinio personalo ir socialinių partnerių pajėgos. Ypatingą indėlį į mokslinių taikomųjų tyrimų centro koncepcijos kūrimą įnešė kolegijos Medicinos, Informatikos, inžinerijos ir technologijų bei Verslo fakultetų atstovai. Šis etapas tapo puikiu bendradarbiavimo pavyzdžiu.
Projektas turi būti įgyvendintas iki 2025 metų pabaigos. Projekte numatyta įkurti mokslinių taikomųjų tyrimų centrą, konsoliduoti ir tobulinti Kaune bei Alytuje vykdomas studijų programas, taip pat kurti naujas studijų programas, skirtas Alytaus regionui. Bus rengiamos aktualios neformaliojo švietimo programos, plečiami studijų ištekliai, stiprinamos dėstytojų ir administracijos darbuotojų kompetencijos, optimizuojami administraciniai bei mokslinių tyrimų procesai ir modernizuojama Alytaus infrastruktūra.
Šis projektas tampa reikšmingu Kauno kolegijos raidos etapu, leisiančiu ne tik sustiprinti mokslinius taikomuosius tyrimus, bet ir pasiūlyti naujų galimybių studentams bei regiono bendruomenei.
Komentarai