Themes - Twenty Twenty-Three - en to lt translation catalogue (65 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Three is designed to take advantage of the new design tools introduced in WordPress 6.1. With a clean, blank base as a starting point, this default theme includes ten diverse style variations created by members of the WordPress community. Whether you want to build a complex or incredibly simple website, you can do it quickly and intuitively through the bundled styles or dive into creation and full customization yourself.
lt: Twenty Twenty-Three sukurta taip, kad geriausiai atskleistų naujuosius WordPress versijos 6.1 dizaino įrankius. Nors pradėti galite nuo "tuščio lapo", tema siūlo net dešimt skirtingų stiliaus variantų, kuriuos sukūrė WordPress bendruomenės nariai. Nesvarbu, ar kuriate sudėtingą ar labai paprastą tinklalapį, su šia tema tai pavyks padaryti greitai ir lengvai, nes galėsite tiek naudotis joje jau esančiais stiliais, tiek sukurti savo unikalų variantą.

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
lt: Meta duomenys

[ctx: Template part name]
en: Comments
lt: Komentarai

[ctx: Template part name]
en: Footer
lt: Poraštė

[ctx: Template part name]
en: Header
lt: Antraštė

[ctx: Font family name]
en: System Font
lt: Sisteminis šriftas

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
lt: Tinklaraštis (alternatyvus šablonas)

[ctx: Custom template name]
en: Blank
lt: Tuščias

[ctx: Style variation name]
en: Whisper
lt: Šnabždesys

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary to Primary Fixed
lt: Nuo tretinės, per antrinę iki pirminės, fiksuotas

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary Fixed
lt: Nuo pirminės per antrinę iki tretinės, fiksuotas

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary
lt: Nuo pirminės per antrinę iki tretinės

[ctx: Style variation name]
en: Sherbet
lt: Šerbetas

[ctx: Font size name]
en: 2X Large
lt: 2X Didelis

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
lt: Labai didelis

[ctx: Font size name]
en: Large
lt: Didelis

[ctx: Font size name]
en: Medium
lt: Vidutinis

[ctx: Font size name]
en: small
lt: mažas

[ctx: Style variation name]
en: Pitch
lt: Pasiūlymas

[ctx: Gradient name]
en: Dots
lt: Taškai

[ctx: Gradient name]
en: Base to Primary
lt: Nuo pagrindinės iki pirminės

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary
lt: Nuo tretinės iki antrinės

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Primary
lt: Nuo antrinės iki pirminės

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary
lt: Nuo pirminės iki antrinės

[ctx: Style variation name]
en: Pilgrimage
lt: Piligrimai

[ctx: Font size name]
en: Gigantic
lt: Milžiniškas

[ctx: Font size name]
en: Huge
lt: Didžiulis

[ctx: Font size name]
en: Normal
lt: Normalus

[ctx: Font size name]
en: Tiny
lt: Mažytis

[ctx: Style variation name]
en: Marigold
lt: Serentis

[ctx: Style variation name]
en: Grapes
lt: Vynuogės

[ctx: Style variation name]
en: Electric
lt: Elektrinis

[ctx: Style variation name]
en: Canary
lt: Papūga

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
lt: Numatytasis filtras

[ctx: Style variation name]
en: Block out
lt: Blokavimas

[ctx: Color name]
en: Tertiary
lt: Tretinė

[ctx: Color name]
en: Secondary
lt: Antrinė

[ctx: Color name]
en: Primary
lt: Pirminė

[ctx: Color name]
en: Contrast
lt: Kontrastas

[ctx: Color name]
en: Base
lt: Pagrindinė

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Tertiary
lt: Nuo pirminės iki tretinės

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Primary
lt: Nuo tretinės iki pirminės

[ctx: Gradient name]
en: Base to Secondary to Base
lt: Nuo pagrindinės per antrinę iki pagrindinės

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Base
lt: Nuo antrinės iki pagrindinės

[ctx: Style variation name]
en: Aubergine
lt: Baklažanas

[ctx: Label for a list of post tags]
en: Tags:
lt: Žymos:

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
lt: sukūrė

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its categories]
en: in
lt: -

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
lt: Paskelbta

[ctx: Pattern title]
en: Post Meta
lt: Meta duomenys

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
lt: Deja, nieko panašaus rasti nepavyko. Pabandykite įvesti kitokį paieškos raktažodį.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden No Results Content
lt: Paslėptas nerasta turinio

[ctx: Title of comments section]
en: Comments
lt: Komentarai

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Comments
lt: Paslėpti komentarai

en: Search
lt: Paieška

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
lt: Ieškoti...

[ctx: label]
en: Search
lt: Paieška

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
lt: Toks puslapis nerastas.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden 404
lt: Paslėptas 404

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
lt: Sistema: %s

[ctx: Pattern title]
en: Default Footer
lt: Numatytoji poraštė

[ctx: sample content for call to action button]
en: Get In Touch
lt: Susisiekite

[ctx: sample content for call to action]
en: Got any book recommendations?
lt: Parekomenduokite knygą

[ctx: Pattern title]
en: Call to action
lt: Raginimas veikti (CTA)

note: Author of the theme
en: the WordPress team
lt: WordPress komanda
